АНАЛІЗ МЕТОДІВ ТА МОДЕЛЕЙ ПРИЙНЯТТЯ РІШЕННЯ З ВИКОРИСТАННЯМ КАТЕГОРІЙ ТА СПОСОБІВ ВРАХУВАННЯ ВХІДНОЇ ІНФОРМАЦІЇ

Автор(и)

  • Дмитро Каліновький Харківський національний університет Повітряних Сил імені Івана Кожедуба
  • Сергій Осієвський Харківський національний університет Повітряних Сил імені Івана Кожедуба

DOI:

https://doi.org/10.31649/1999-9941-2022-54-2-74-78

Ключові слова:

метод, модель, моделювання, процес прийняття рішення

Анотація

У статті запропоновано аналіз методів та моделей прийняття рішення в залежності від етапів процесу прийняття рішення, використання категорій та способів врахування вхідної інформації, яка описує умови в яких виконується завдання та складові самого завдання. Найбільш складніше в цьому процесі - це прийняти таке рішення в умовах дефіциту часу, інформаційної невизначеності та наявності протиріч у відповідній сфері. Тому формуючи управлінські рішення необхідно користуватись певною класифікацією, яка б відповідала сфері прийняття рішення і враховувала специфіку управління. Наведено класифікацію управлінських рішень, враховуючи основи теорії прийняття рішень, менеджменту та характеру задач, які вирішуються за допомогою взаємодії особи, яка приймає рішення та системою підтримки прийняття рішень. До кожного етапу сформованого процесу наведено методи та моделі які використовуються в залежності від вхідної інформації. Відмінність від традиційної послідовності полягає в паралельному аналізі інформації, виборі і створені альтернатив особою яка приймає рішення та системою підтримки прийняття рішення, перед тим як буде прийняте рішення. Ефективність реалізації, полягає в скорочені часу на прийняття рішення особою яка приймає рішення так як він може прийняти рішення використовуючи часткову інформацію на проміжних етапах, ще до вироблення альтернатив. Крім того особа яка приймає рішення може використовувати методи, які не реалізовані в системі підтримки прийняття рішення та основані на особистому досвіді та інтуїції. Наукова новизна отриманих результатів полягає в виявлені закономірностей використання методів та моделей в процесі прийняття рішення. Актуальність даного дослідження зумовлена визначенням перспективного напрямку досліджень з використанням методів та моделей які будуть враховувати зміни умов обстановки або ситуацію, яка склалась.

Біографії авторів

Дмитро Каліновький, Харківський національний університет Повітряних Сил імені Івана Кожедуба

ад’юнкт Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба

Сергій Осієвський, Харківський національний університет Повітряних Сил імені Івана Кожедуба

кандидат технічних наук, доцент кафедри Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба

Посилання

I. S. Tvoroshenko, Technologies of decision making in information systems. Kharkov, Ukraine: KhNURE, 2021 [in Ukrainian].

V. T. Shatun, Fundamentals of Management: Textbook. Mykolaiv, Ukraine: Publishing House of Mykolaiv State Humanitarian University named after Peter Mogila, 2006 [in Ukrainian].

V. I. Tkachenko, Theory of decision-making by military authorities: monograph. – Kharkov, Ukraine: KhNUAF, 2008 [in Ukrainian].

I. B. Gevko, Methods of management decisions: Textbook. Kyiv, Ukraine: Condor, 2009 [in Ukrainian].

Y. E. Petrunya, B. V. Litovchenko, T. O. Pasichnyk, Adoption of management decisions: text-book. 4th ed., Reworked. and ext. Dnipro, Ukraine: University of Customs and Finance, 2020 [in Ukrainian].

D. O. Kalinovskyi, "Analysis of factors of the decision-making process during the management of a mixed group of forces and assets of the Air Force": "Air Power of the State", № 1, p. 85-86. 2021. [Electronic resource]. Access mode: http://sap.nuou.org.ua/issue/view/14556. Application date: May. 25, 2022 [in Ukrainian].

L. S. Feinzilberg, O. A. Zhukovskaya, V. S. Yakymchku, Theory of decision making: a textbook for students majoring in "Computer Science and Information Technology", specialization "In-formation Technology in Biology and Medicine". Kyiv, Ukraine: Education of Ukraine, 2018 [in Ukrainian].

P. M. Pavlenko, Mathematical modeling of systems and processes: textbook. Kyiv, Ukraine: NAU, 2017 [in Ukrainian].

V. B. Nerush, V. V. Kurdecha, Simulation of systems and processes: Electronic educational pub-lication. Kyiv, Ukraine: NN ITS NTUU "KPI", 2012 [in Ukrainian].

##submission.downloads##

Переглядів анотації: 206

Опубліковано

2022-06-29

Як цитувати

[1]
Д. Каліновький і С. Осієвський, «АНАЛІЗ МЕТОДІВ ТА МОДЕЛЕЙ ПРИЙНЯТТЯ РІШЕННЯ З ВИКОРИСТАННЯМ КАТЕГОРІЙ ТА СПОСОБІВ ВРАХУВАННЯ ВХІДНОЇ ІНФОРМАЦІЇ», ІТКІ, вип. 54, вип. 2, с. 74–78, Чер 2022.

Номер

Розділ

Комп`ютерні системи та компоненти

Метрики

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.